Patologia słowa i myślenia


Przekaz nam 1% podatku!

Wpisz w PIT:

Fundacja Osób Niepełnosprawnych Ruchowo
Godne Życie
ul. Chrzanowska 2, Grodzisk Mazowiecki
KRS 0000150312


Komunikat


Zarzad Fundacji Osób Niepełnosprawnych Ruchowo Godne
Życie w Grodzisku Mazowieckim uprzejmie informuje, że Urzędy Skarbowe przekazaly 1% podatku za rok 2010 w wysokości 72.764,40zł. Podana kwote przekazało 1052 podatników. Niestety jest to kwota znacznie mniejsza niż w roku 2008 i 2009.

Prezes Fundacji
Stanislaw Kostrzewa



Skladamy serdeczne podziekowania

wszystkim naszym oddanym Przyjaciołom przyczyniającym się
do budowy ośrodka dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych. Liczymy na dalsze wsparcie i życzymy, aby uśmiech, który dzięki Wam pojawia sie na twarzach naszych podopiecznych, zawsze Wam towarzyszył i pomagać cieszyć się życiem.

Serdecznie dziękujemy!

Z-ca Prezesa Zarządu
Monika Mroczkowska
Prezes Zarządu
Stanisław Kostrzewa

Patologia słowa i myślenia

W “Naszym Dzienniku” z 19-20 lipca br. zamieszczono m.in. artykuł Joanny Kozłowskiej, w którym autorka cytuje wypowiedzi czytelników “Gazety Wyborczej”. Ich sens sprowadza się do negatywnych opinii dotyczących ludzi niepełnosprawnych oraz negatywnych ocen związanych z niemowlętami. Opinie osób, które wprost piszą, iż “nie znoszą kalek”, a “niemowlętami się brzydzą”, są porażające, budzić mogą jedynie ogromną dezaprobatę i zasługują na potępienie. Tego typu wypowiedzi mogły udzielić wyłącznie jednostki patologiczne i chore psychicznie, z głębokimi zaburzeniami emocjonalnymi, wyzute z elementarnych norm etycznych i moralnych, wyobcowane społecznie, socjopaci. Sądzę, że nie jestem odosobniona w swych poglądach, iż opiniami zamieszczonymi na forum “GW” zszokowani są nie tylko pracownicy i wolontariusze hospicjów, ale także znakomita większość ludzi, którym obce są skrajnie agresywne opinie pod adresem niemowląt i ludzi niepełnosprawnych. Zastanawiam się nad tym, czy autorzy tych szokujących opinii nigdy nie byli niemowlętami i czy nie mają świadomości tego, że mogą dożyć późnej starości i partycypować w zniedołężnieniu wynikającemu z sędziwego wieku. Gdyby rodzice tych osób, które “brzydzą się niemowlętami”, wyznawali podobne opinie, to ich nie byłoby na świecie. Zastanawiam się nad tym, czy internauci “GW” “brzydzą” się także redaktorem naczelnym tejże gazety, który ma wadę wymowy.
Śledząc biografie wybitnych uczonych, artystów, pisarzy, malarzy, twórców, spotkać można wśród nich również ludzi dotkniętych różnego rodzaju niepełnosprawnością fizyczną, która nie przeszkadzała im w osiągnięciu spektakularnych sukcesów w określonej dziedzinie. Znam także wielu wartościowych współcześnie żyjących ludzi, którym niepełnosprawność pozwala osiągać wyżyny człowieczeństwa i samorealizować się w różnych dziedzinach życia. Wymownym przykładem niepowtarzalnych osiągnięć w sferze duchowej, intelektualnej, twórczej jest Papież Jan Paweł II, którego życie przepojone było ogromem cierpienia i niepełnosprawności, a swoją charyzmatyczną osobowością potrafił oddziaływać na znakomitą większość ludzi na całym świecie, ludzi w różnym wieku.
Nie jest truizmem stwierdzenie, że wielu ludzi sprawnych fizycznie nie ma takich sukcesów w różnych dziedzinach życia, jak wielu ludzi niepełnosprawnych. Większość z nich nawet z wiekiem nie osiąga mądrości życiowej. W pełni zgadzam się z wypowiedziami dr Hanny Karp, która ustosunkowując się do wypowiedzi internautów, stwierdza, iż są one obce naszej kulturze, obyczajom i mentalności. Dodam, że opinie te stoją w wyraźnej sprzeczności z ewangelicznym przesłaniem i społeczną nauką Kościoła katolickiego, które nasze społeczeństwo, w 90 proc. będące katolikami, nie akceptuje i odrzuca.


dr Krystyna Sajdok, Chełm Śląski (przedruk z Nasz Dziennik)

Pomóż wpłacając darowiznę

  • Ing. Bank Ślaski o/Grodzisk Mazowiecki

    26 1050 1924 1000 0023 2105 3197

  • Bank Spółdzielczy w Pruszkowie o/Grodzisk Mazowiecki

    56 8016 0003 0001 0020 0024 5270

Adres fundacji

  • Fundacja Osób Niepełnosprawnych Ruchowo „Godne Życie”

    ul. Chrzanowska 2

    05-825 Grodzisk Mazowiecki