Gmina Grodzisk Mazowiecki - Tu przyszłość jest dziś
23 kwietnia 2014 roku rozpoczną się prace budowlane związane z przebudową ulicy Radońskiej, więcej informacji w aktualnościach

Pytania do Burmistrza:

Wybierz kategorię lub wpisz poszukiwaną frazę:
Kategoria: Szukaj:
Pytanie: Agnieszka, 22.4.2014

Witam, Piszę jako jedna z rozżalonych rodziców , którego dziecko 3-letnie nie dostało sie do żadnego z trzech wybranych przedszkoli. Moje pytanie dotyczy tego czy "samotny rodzic" był rzeczywiście kontrolowany jak zapowiadano? Przecież nie od dziś wiadomo, że prawda jest mocno naciągana. A także czy w planach jest budowa kolejnego przedszkola publicznego? Moje dziecko ma dwoje rodziców pracujących, co nie oznacza, że wyślą go zaraz do prywatnego przedszkola. Nie stać nas. Niestety jedna babcia pracuje a druga jest już na tyle chora, że nie będzie mogła wkrótce zając się wnukiem. Gdzie zatem jest sens polityki prorodzinnej? Czy moje dziecko ma mieć rozwiedzionych rodziców by mogło uczęszczać do przedszkola??? Piszę, ale jak zwykle i co roku problem zamieciony jest pod dywan. Nie chcemy w Grodzisku prywatnych przedszkoli tylko państwowe, albo niech Burmistrz nam dopłaca do prywatnych.

Pani Agnieszko,

w tym roku zasady rekrutacji do przedszkoli są oparte o nowe przepisy oświatowe, które pozwalają na weryfikację złożonych przez rodzica dokumentów. Zgodnie z nimi przewodniczący komisji rekrutacyjnych z kilku przedszkoli wystąpili do burmistrza o potwierdzenie okoliczności zawartych w oświadczeniach. Takie weryfikacje zostały przeprowadzone.

Nie jest planowana budowa kolejnego przedszkola na terenie gminy Grodzisk Maz. Od kilku lat podejmowane były działania w zakresie zwiększenia liczby miejsc przedszkolnych w publicznych placówkach, począwszy od utworzenia punktów przedszkolnych przy szkołach podstawowych, budowę nowego przedszkola przy ul. Górnej, czy też wynajmu pomieszczeń od trzech parafii. Łącznie w ciągu ostatnich 5 lat liczba miejsc przedszkolnych wzrosła o ok. 500. Aktualnie 1300 dzieci jest objętych opieką w publicznych placówkach przedszkolnych oraz ok. 800 w niepublicznych. Na każde dziecko w niepublicznym przedszkolu przekazywana jest dotacja w wysokości 549,25 zł. miesięcznie. Biorąc pod uwagę liczbę dzieci w wieku przedszkolnym na terenie gminy, notujemy ponad 90 % wskaźnik objęcia dzieci wychowaniem przedszkolnym.

 

Pozdrawiam,

Ewa Burzyk

Dyrektor Biura Oświaty

w Grodzisku Maz.

 

Kategoria: Oświata
Pytanie: Patrycja, 20.4.2014

Jestesmy rodzicami 4 latka, zamieszkujemy we wsi Radonie. Staraliśmy sie o przyjęcie dziecka do przedszkola w najbliższej okolicy, tj w punkcie przedszkolnym przy Szkole Podstawowej w Książenicach. Na 30 chętnych było 5 miejsc, oczywiście nie udało się. W innych pobliskich przedszkolach, równiez jest więcej chętnych niż miejsc. Proszę wyjaśnić dlaczego w przedszkolu, które powstało przy Os. Książenice zamieszkującym głównie przez młodych ludzi z dziećmi do dyspozycji jest tylko 5miejsc, czemu nie jest utworzona nowa grupa przedszkolna? Jak taka sytuacja ma się do wyróżnienia "gmina przyjazna rodzinom". Nasze dziecko w nastepnym roku ma zacząć edukację szkolną, obawiamy sie, jak niespełna 5 latek poradzi sobie bez wczesniejszego przygotowania przedszkolnego. Proszę pokłonić się nad tematem, może jest szansa na utworzenie dodatkowej grupy w punkcie przedszkolnym w Książenicach, myślę że ucieszyłoby to niemal w 100%mieszkańców Os.Książenice i okolic.

Pani Patrycjo,

w punkcie przedszkolnym przy Szkole Podstawowej w Książenicach zaplanowany został jeden oddział dla 25 dzieci 3-4 letnich, z czego 20 miejsc zostało zajętych przez dzieci kontynuujące edukację przedszkolną. Tym samym pozostało tylko 5 wolnych miejsc do naboru. Nie jest możliwe utworzenie dodatkowej grupy w punkcie przedszkolnym, ponieważ ze względu na dużą liczbę dzieci 5-7 letnich w obwodzie szkoły, zaplanowano 4 "zerówki" i 4 klasy pierwsze co powoduje ograniczenie lokalowe dla punktu przedszkolnego.

 

Pozdrawiam,

Ewa Burzyk

Dyrektor Biura Oświaty

w Grodzisku Mazowieckim

Kategoria: Oświata
Pytanie: Agnieszka, 18.4.2014

Witam, mam pytanie dotyczące rekrutacji do przedszkoli. Chciałabym wiedzieć, ile moje dziecko otrzymało punktów w ramach rekrutacji. Dyrektorka przedszkola pierwszego wyboru odmówiła mi wiedzy na ten temat. Czy rzeczywiście rodzic nie ma prawa wiedziec ile jego dziecko uzyskało punktów? Wniosek musiałam złożyć ręcznie, ze względu na brak w tym czasie internetu. Zostałam poinformowana, ze skoro nie złożyłam internetowo to nie mam dostępu do punktacji. To istna dyskryminacja.

Pani Agnieszko,

nie widzę przeszkód, by mogła Pani otrzymać informacje na temat uzyskanych punktów w rekrutacji do przedszkoli. Można je również policzyć samemu, przyjmując że każde dziecko będące mieszkańcem gminy otrzymuje 130 punktów, a następnie doliczając punkty za kolejne kryteria. Wszystkie szczegóły określone zostały w dokumencie dostępnym na stronie http://www.grodzisk-oswiata.pl/wp-content/uploads/2014/02/Zasady-naboru-do-przedszkoli-2014-2015.pdf

 

Pozdrawiam,

Ewa Burzyk

Dyrektor Biura Oświaty

w Grodzisku Maz.

Kategoria: Oświata
Pytanie: Katarzyna , 18.4.2014

Dzień dobry, właśnie zostały opublikowane wyniki rekrutacji do przedszkoli. Chciałam zapytać czy nie ma możliwości żeby powstało więcej przedszkoli państwowych albo chociaż więcej grup w tych przedszkolach które są? Na chwilę obecną dzieci z normalnych rodzin, gdzie obydwoje rodziców pracuje , rozlicza się z urzędem i są związku małżeńskim nie ma szans na dostanie się do przedszkola - co w takim przypadku z takimi dziećmi? Gdzie ich oddać do jakich przedszkoli ? Moje dziecko się nie dostało co już usłyszeliśmy na samym początku że nie ma szans. za rok do 4 latków też nie szans ....i co w takim przypadku można zrobić ?

Pani Katarzyno,

na terenie naszej Gminy od kilku lat podejmowane są działania w zakresie zwiększenia liczby miejsc przedszkolnych w publicznych placówkach, począwszy od utworzenia punktów przedszkolnych przy szkołach podstawowych, budowę nowego przedszkola przy ul. Górnej, czy też wynajmu pomieszczeń od trzech parafii. Łącznie w ciągu ostatnich 5 lat liczba miejsc przedszkolnych wzrosła o ok. 500. Funkcjonują także przedszkola niepubliczne. Biorąc pod uwagę liczbę dzieci w wieku przedszkolnym na terenie gminy, notujemy ponad 90 % wskaźnik objęcia dzieci wychowaniem przedszkolnym. Rozumiemy Państwa niezadowolenie, ale obowiązkiem gminy jest zapewnienie miejsca wszystkim dzieciom w wieku 5-6 lat, dlatego nie jest możliwe przyjęcie do przedszkoli wszystkich chętnych 3-4 latków. Największe szanse mają oczywiście dzieci spełniające kryteria ustawowe, a dopiero w następnej kolejności w grę wchodzą kryteria gminne. Aktualnie znamy już listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych, natomiast po potwierdzeniu woli zapisu przez rodziców, w dniu 9 maja br. poznamy listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych. To pozwoli określić liczbę wolnych miejsc do rekrutacji uzupełniającej, zaplanowanej w terminie 9-13 czerwca. Z wstępnych danych wynika, że dla 3-4 latków pozostały wolne miejsca w punkcie przedszkolnym w Natolinie oraz przy Szkole Podstawowej w Izdebnie Kościelnym.

 

Pozdrawiam,

Ewa Burzyk

Dyrektor Biura Oświaty

w Grodzisku Mazowieckim

Kategoria: Oświata
Pytanie: tomasz, 15.4.2014

dlaczego gmina wydaje ma monitoring w szkole w Książenicach nastepne 100 tys zł, ku czemu to ma służyć i czy nie ma innych potrzebniejszych celów na wydatkowanie tak dużych pieniędzy, i tak jest tam już dużo powieszonych kamer?

Szanowny Panie Tomaszu,

Szkoła Podstawowa w Książenicach, oddana do użytku 1 września 2012 roku, zgodnie z projektem została wyposażona w częściowy system monitoringu. System ten nie zabezpiecza całego obiektu, co powoduje konieczność stosowania dodatkowo systemu tzw., ochrony fizycznej. Analiza kosztów wykazała zasadność rozbudowy systemu monitoringu i zlikwidowanie ochrony fizycznej. Obecnie opracowywana jest koncepcja rozbudowy monitoringu, nie podjęto natomiast żadnych decyzji finansowych. Nic mi nie wiadomo o przywołanej przez Pana kwocie 100 tyś zł, zapewniam natomiast, że planowana rozbudowa monitoringu przyniesie wymierne korzyści ekonomiczne.

 

Pozdrawiam,

Ewa Burzyk

Dyrektor Biura Oświaty

w Grodzisku Mazowieckim

Kategoria: Oświata

Rok z Chełmońskim
Urząd Miasta Grodzisk Mazowiecki

ul. T. Kościuszki 32A
05-825 Grodzisk Mazowiecki

(22) 755-55-34
(22) 755-20-16
tel:

(22) 755-53-27

fax:

urzad@grodzisk.pl e-mail:

Godziny Otwarcia

p.08:00 - 18.00
wt. śr. czw. pt. 08:00 - 16:00

23.04.2014 Dziś:

Zapraszamy do zadawania pytań dotyczących naszej Gminy

Skrzynka interwencyjna
Wszystkie galerie