Gmina Grodzisk Mazowiecki - Tu przyszłość jest dziś

Pytania do Burmistrza:

Wybierz kategorię lub wpisz poszukiwaną frazę:
Kategoria: Szukaj:
Pytanie: Sylwia i Zbyszek, 16.4.2015

witamy, mieszkamy w gminie Grodzisk Mazowiecki od 5lat, odprowadzamy tu podatki oboje pracujemy, w tamtym roku nasza córka nie dostała sie do przedszkola bo nie bylo miejsc w tym roku w pierszej rekrutacji tez sie nie dostala a ma ukonczone 4 latka i co w takim razie mamy zrobic? Czy gmina zagwarantuje tym wszystkim 4 latkom miejsca w przedszkolach wskazanych przez rodzicow?

Szanowna Pani,

gmina powinna zapewnić miejsce dla chętnych czterolatków w placówkach publicznych na swoim terenie, w wymiarze min. 5-godzin dziennie. 4-latki, które nie zostały zakwalifikowane w pierwszej rekrutacji będą mogły wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, Burmistrz może ogłosić konkurs dla placówek niepublicznych.

 

Pozdrawiam,

Ewa Burzyk

Dyrektor Biura Oświaty

Kategoria: Oświata
Pytanie: Agnieszka, 16.4.2015

W odpowiedzi na odp do mojego pytania o logikę przyjmowania dzieci do przedszkoli.dziękuję za odpowiedź, nadal jednak nie rozumie dlaczego selekcji dziecka z taką samą ilością punktów dokonuje system?Mojego dziecka zostało przez niego odrzucone mimo że miało tyle samo punktów jak dzieci zakwalifikowane przez system.Oboje z mężem mieszkamy w grodzisku jesteśmy zameldowani,płacimy podatki i nasza opłata w przedszkolu prywatnym miesięcznie wyniesie 830 z zaznaczana przez Panią dopłatą a nie 300-400 jak jest w przedszkolach państwowych (będziemy próbować oczywiście w ponownej rekrutacji,ale nie mamy żadnej pewności że zostaniemy przyjęci).I z tym się nie zgadzam i uważam że nie to takie samo traktowanie dzieci. Proszę sobie przeliczyć ta różnicę w skali 3 lat przedszkola i porównać.Dlaczego gmina nie zapewni nam takiej samej stawki w prz.prywatnym jak w państwowym skoro brakuje miejsc? Czy czymś się różnimy? Niech Państwo postawią się w sytuacji takich rodziców.

Pani Agnieszko,

po rekrutacji uzupełniającej Burmistrz zdecyduje, czy jest potrzeba ogłoszenia konkursu dla placówek niepublicznych. Przedszkole, które wygra będzie pobierało opłaty takie same jak przedszkola publiczne. Od 2017 roku gmina będzie musiała zapewnić miejsca wszystkim dzieciom w wieku 3-5 lat na jednakowych zasadach.

 

Pozdrawiam,

Ewa Burzyk

Dyrektor Biura Oświaty

Kategoria: Oświata
Pytanie: Michał, 16.4.2015

Dziękuję za odpowiedź w sprawie progów, chciałbym jednak odnieść się do następującego stwierdzenia: "progi zwalniające uwzględniane są najczęściej w projekcie stałej organizacji ruchu na wniosek mieszkańców i służą przede wszystkim ograniczeniu prędkości pojazdów w celu zwiększenia bezpieczeństwa ruchu.". Powstałe ostatnio progi zwalniające nie spełniają żadnych wymagań, jak brukarz ułoży kostkę, taki próg powstaje. Na jednej ulicy każdy próg jest inny i wykonany z reguły tak, że przejazd z prędkością dużo mniejszą niż 30 km/h powoduje niebezpieczne dla zawieszenia naprężenia. Wiadomo jaki ma to wpływ na zużycie zawieszenia i bezpieczeństwo. Jestem przekonany, że mieszkańcy takich ulic nie o taką poprawę bezpieczeństwa zabiegali. Dlaczego nie stosuje się progów o przekroju sinusoidalnym - nie powodują one negatywnych skutków dla zawieszenia. Polecam opracowanie: http://arturtusinski-podkowa.pl/wp-content/uploads/2011/04/KRBRD-Dutch-Town.pdf

Szanowny Panie Michale,

dziękuję za przekazane uwagi i uprzejmie informuję, że rodzaje, wymiary, kształty i miejsca usytuowania progów zwalniających są określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dn. 03.07.2003 r. w sprawie "Szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczenia na drogach". Konkretny rodzaj i miejsca usytuowania progów zwalniających dla danej ulicy są przyjmowane przez projektanta w projekcie organizacji ruchu i zatwierdzane przez właściwy organ zarządzający ruchem.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w wykonaniu konkretnych progów zwalniających proszę podawać miejsca ich występowania abyśmy mogli, po potwierdzeniu tego faktu, podjąć odpowiednie działania naprawcze.

Z poważaniem

Stanisław Olkowski, Kierownik Obsługi Inwestycyjno-Technicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki

Pytanie: Emilia, 16.4.2015

Witam Pana serdecznie. Mam pytanie dotyczące mojej 3-latki która nie dostała się do żadnego państwowego przedszkola. Czy jeżeli wyślę dziecko do prywatnego przedszkola jako 3-latkę to czy spada już z niej roczny obowiązek przygotowania do szkoły, czy w przyszłym roku będzie miała zapewnione miejsce jako 4-latka w przedszkolu państwowym?

Szanowna Pani,

obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego dotyczy dzieci 5-letnich. Jeśli chodzi o 4-latka, to gmina ma obowiązek zapewnić mu miejsce w przedszkolu publicznym na swoim terenie.

 

Pozdrawiam,

Ewa Burzyk

Dyrektor Biura Oświaty

Kategoria: Oświata
Pytanie: xxx, 15.4.2015

chciałm zapytać o logikę przyjmowania dzieci do przedszkoli. Wygląda to tak:mamy grupę dzieci z ta samą ilością punktów o przyjęciu decyduje losowanie z systemu. Nie uwzględnia się dochód rodziców,miejsce pracy ani rodzeństwa.Może dostać sie jedynak z rodziny dochód obojga rodziców ponad 10 000 pln, a dziecko z 1 rodzeństwem i dochódTOTAL 4 000 pln nie- bo tak decyduje system i losowanie. Czy dziecko nieprzyjęte i zmuszone do pójścia do przedszkola prywatnego gdzie czesne jest wyższe o 500 zł od państwwego dostanie dopłatę od gminy czy nie. Jeśli nie to nie rozumiem hasła gmina przyjazna rodzinie. Urzędnicy chyba wiedzą ile dzieci jest zarejestrowanych jak zmienia się liczba ludności i są chyba w stanie zaoplanować inwestycje na przedszkola i żłobki na przyszłość?? Bardzo prosze o nie ignorowanie mojego zapytania i odpowiedz. Zirytowana matka pracująca na dwóch etach w grodzisku, której dziecko nie zostało przyjęte do przedszkola bo nie wylosował system

Pani Agnieszko,

logika przyjmowania do przedszkoli polega na stosowaniu ustawowych i gminnych kryteriów. Wśród kryteriów gminnych nie ma kryterium dochodowego, więc nie mogło być brane pod uwagę. Urzędnicy wiedzą ile dzieci jest zarejestrowanych tzn. zameldowanych w gminie i pod tym kątem podejmowane są działania oświatowe. Niestety nie jest możliwe określenie liczby dzieci faktycznie zamieszkałej na terenie gminy, ponieważ nie wszyscy są zameldowani. Przygotowując ofertę przedszkolną na nowy rok szkolny planowane były miejsca dla każdej grupy wiekowej, ale przede wszystkim dla dzieci 5- i 4-letnich, ponieważ ustawowo gmina ma obowiązek zapewnić dla nich miejsce w przedszkolu. Po 24 kwietnia będziemy mogli ponownie przeanalizować sytuację i przygotować ofertę do rekrutacji uzupełniającej, zaplanowanej w terminie 8-16 czerwca br. Dzieci nieprzyjęte w pierwszej rekrutacji będą mogły wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej.

Jeśli chodzi o przedszkola niepubliczne, to otrzymują na każde dziecko dotację z gminy w wysokości ok. 590 zł. miesięcznie.

 

Pozdrawiam,

Ewa Burzyk

Dyrektor Biura Oświaty

Kategoria: Oświata

Urząd Miejski

Kalendarz imprez

Pytania do Burmistrza

170-lecie Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej

Galerie Zdjęć

Urząd Miasta Grodzisk Mazowiecki

ul. T. Kościuszki 32A
05-825 Grodzisk Mazowiecki

(22) 755-55-34
(22) 755-20-16
tel:

(22) 755-53-27
fax:

urzad@grodzisk.pl e-mail:

Godziny otwarcia

pn.10:00 - 19:00
wt. śr. czw. 8:00 - 16:00
pt. 8:00 - 15:00

28.08.2015 Dziś:

Zapraszamy do zadawania pytań dotyczących naszej Gminy

Skrzynka interwencyjna

Pogoda w Grodzisku:

Wszystkie galerie