Gmina Grodzisk Mazowiecki - Tu przyszłość jest dziś

Pytania do Burmistrza:

Wybierz kategorię lub wpisz poszukiwaną frazę:
Kategoria: Szukaj:
Pytanie: Małgorzata, 28.4.2014

Witam Właśnie przed chwilą czytałam odpowiedzi burmistrza na temat naboru do przedszkoli i zaciekawiło mnie jedno zdanie: cyt." Na każde dziecko w niepublicznym przedszkolu przekazywana jest dotacja w wysokości 549,25 zł. miesięcznie". Proszę mi odpowiedzieć na co niepubliczne przedszkola mają przeznaczać tą sumę czy chodzi o to by rodzice dzieci, które nie dostały się do państwowego przedszkola płaciły mniej?. Skoro ceny czesnego w przedszkolach prywatnych wynoszą od ok. 800 zł w górę czy ja lub inni rodzice będziemy płacić mniej o to 549,25 zł czy po prostu prywatne przedszkola mają dodatkowy zarobek czy jeśli nie było by tego dodatku na dziecko ceny czesnego wynosiły by od ok. 1349 wzwyż. Pozdrawiam Małgorzata

Pani Małgorzato,

obowiązek dotowania niepublicznych przedszkoli, wpisanych do ewidencji placówek niepublicznych na terenie gminy, wynika z zapisów ustawy o systemie oświaty. Dotacja przekazywana jest na każde dziecko i może być przeznaczona na pokrycie wydatków bieżących związanych z prowadzeniem placówki np. wynagrodzenie kadry, zakup wyposażenia w tym pomocy dydaktycznych, wydatki eksploatacyjne itd. Przedszkola mają obowiązek rozliczyć się z otrzymanej dotacji za każdy rok, a wydatki podlegają kontroli.

Przekazana dotacja jest jednym ze źródeł finansowania działalności, drugim źródłem jest czesne od rodziców. Jeśli rodzic płaci 800 zł. oznacza to, że na opiekę przedszkolną każdego dziecka przeznaczana jest kwota ponad 1300 zł.

 

Pozdrawiam,

Ewa Burzyk

Dyrektor Biura Oświaty

w Grodzisku Maz.

Kategoria: Oświata
Pytanie: Andrzej, 25.4.2014

Witam, Szanowni Państwo, na wstępie pragnę podziękować za udzielenie odpowiedzi na moje pytanie, jednakże odpowiedź jest całkowicie nie na temat. W związku z tym zapytam raz jeszcze. W aktualnościach z dnia 17 lutego 2014 zamieszczonych na stronach urzędu możemy przeczytać miedzy innymi: "Chcemy oczyścić i przygotować teren, tak by latem mieszkańcy gminy mogli zrelaksować się tu w czasie upałów. Chcielibyśmy urządzić plażę z kąpieliskiem lub fontannami. Na razie trwa dopracowywanie szczegółów, by wybrać najlepszą koncepcję- mówi burmistrz Grzegorz Benedykciński." i dodatkowo" "Plaża powinna powstać jeszcze w tym roku, aby stworzyć alternatywę dla Stawów Goliana" W nawiązaniu do powyższych informacji moje pytanie brzmi: Czy w tym roku (2014 r.) powstanie kąpielisko zlokalizowane na stawach Walczewskiego??? Mam nadzieje że odpowiedź na to proste pytanie nie będę czekał ponad miesiąc. pozdrawiam. Andrzej

Szanowny Panie Andrzeju,

informuję, że po przeprowadzeniu szczegółowej analizy przedprojektowej połączonej z badaniem parametrów wody musieliśmy zmienić koncepcję dotyczącą otwartego wodnego placu zabaw oraz kąpieliska, gdyż parametry wody nie dają takiej możliwości. Wodny plac zabaw jest projektowany przy basenie przy ul. Montwiłła. Jednocześnie prowadzone są prace przygotowawcze związane z przygotowaniem kąpieliska otwartego we wsi Adamów na jeziorku powyrobiskowym.

Z poważaniem

Stanisław Olkowski, Kierownik Obsługi Inwestycyjno-Technicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki

Pytanie: Roman , 25.4.2014

Czy wie Pan ze setki 3 latkow nie dostaly sie w tym roku do przedszkoli na rok 2014/2015 z tego wzgledu ze nie pochodza z rozbitych rodzin (wiec nie maja dodatkowych punktow)? Jak to wyglada wzgledem zachecania rodzin do osiedlania? czy tak ma wygladac wspieranie rodzin w najlepszej gminie? Nie mozna nam jednoczesnie zabierac podatkow (wiec na prywatne nas nie stac) i nie zadbac o miejsca w przedszkolu; albo-albo. co my teraz mamy zrobic??zrezygnowac z pracy czy wyprowadzic sie?

Panie Romanie,

o ostatecznych wynikach rekrutacji będziemy mogli mówić dopiero po 27 czerwca. Aktualnie znamy listy dzieci zakwalifikowanych (389 dzieci) i niezakwalifikowanych (270 dzieci), natomiast po potwierdzeniu woli zapisu przez rodziców, w dniu 9 maja br. poznamy listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych. To pozwoli określić liczbę wolnych miejsc do rekrutacji uzupełniającej, zaplanowanej w terminie 9-13 czerwca. Jej wyniki poznamy właśnie 27 czerwca.

Wstępne dane wskazują wolne miejsca głównie dla 5-6 latków, natomiast kilkanaście miejsc dla 3-4 latków pozostaje w punkcie przedszkolnym w Natolinie oraz przy Szkole Podstawowej w Izdebnie Kościelnym.

Niestety aktualnie nie mamy możliwości zapewnić miejsca w przedszkolu dla każdego chętnego 3-latka. Być może w przyszłym roku sytuacja będzie lepsza, ponieważ wszystkie 6-latki trafią do szkół podstawowych i ustąpią miejsca młodszym dzieciom. Ponadto, od września 2015 roku przepisy oświatowe zobowiązują gminę do zapewnienia każdemu 4-latkowi miejsca w przedszkolu.

 

Pozdrawiam,

Ewa Burzyk

Dyrektor Biura Oświaty

w Grodzisku Maz.

Kategoria: Oświata
Pytanie: Marta, 24.4.2014

Jestem rodzicem trzylatki, która niestety nie została przyjęta do żadnego przedszkola publicznego. Oboje z mężem pracujemy, rozliczamy podatek w Grodzisku Maz. mieszkamy na terenie gminy, rodzeństwo uczęszcza do przedszkola pierwszego wyboru i mimo tego nie wystarczyło punktów do przyjęcia. W Przedszkolu nr 4 na ulicy Górnej edukację przedszkolną w tym roku kończy 4 grupy przedszkolaków z rocznika 2007 ( 25 osób min w grupie ) co daje 100 miejsc wolnych. Ponadto w związku z reformą oświaty przedszkolaki z rocznika 2008 z pierwszego półrocza również powinny rozpocząć naukę w szkole co daje kolejne wolne miejsca w przedszkolu. Rekrutacja do przedszkola na Górnej przewiduje 37 miejsc w grupie trzylatków i 28 w grupie pięciolatków. Co się stało z pozostałymi miejscami wolnymi? Czy punkt przy kościele ma być zlikwidowany? Po odejściu dzieci z rocznika 2007 i części dzieci z rocznika 2008 powinny być co najmniej 130 miejsc wolnych a zostało obsadzone tylko 65. Dlaczego?

Pani Marto,

jeśli chodzi o liczby, to aktualnie do Przedszkola Nr 4 uczęszcza 75 dzieci z 2007 rocznika i one kończą edukację w tym roku. Dzieci z pozostałych roczników tj. 2008-2010 w znacznej większości (275) będą kontynuowały edukację. Łączna liczba planowanych miejsc w tym przedszkolu jest niższa niż obecnie, ponieważ będzie więcej oddziałów integracyjnych, a są to oddziały dla 20 dzieci. Natomiast punkt przy kościele nadal będzie funkcjonował.

 

Pozdrawiam,

Ewa Burzyk,

Dyrektor Biura Oświaty

w Grodzisku Maz.

Kategoria: Oświata
Pytanie: Patrycja, 20.4.2014

Jestesmy rodzicami 4 latka, zamieszkujemy we wsi Radonie. Staraliśmy sie o przyjęcie dziecka do przedszkola w najbliższej okolicy, tj w punkcie przedszkolnym przy Szkole Podstawowej w Książenicach. Na 30 chętnych było 5 miejsc, oczywiście nie udało się. W innych pobliskich przedszkolach, równiez jest więcej chętnych niż miejsc. Proszę wyjaśnić dlaczego w przedszkolu, które powstało przy Os. Książenice zamieszkującym głównie przez młodych ludzi z dziećmi do dyspozycji jest tylko 5miejsc, czemu nie jest utworzona nowa grupa przedszkolna? Jak taka sytuacja ma się do wyróżnienia "gmina przyjazna rodzinom". Nasze dziecko w nastepnym roku ma zacząć edukację szkolną, obawiamy sie, jak niespełna 5 latek poradzi sobie bez wczesniejszego przygotowania przedszkolnego. Proszę pokłonić się nad tematem, może jest szansa na utworzenie dodatkowej grupy w punkcie przedszkolnym w Książenicach, myślę że ucieszyłoby to niemal w 100%mieszkańców Os.Książenice i okolic.

Pani Patrycjo,

w punkcie przedszkolnym przy Szkole Podstawowej w Książenicach zaplanowany został jeden oddział dla 25 dzieci 3-4 letnich, z czego 20 miejsc zostało zajętych przez dzieci kontynuujące edukację przedszkolną. Tym samym pozostało tylko 5 wolnych miejsc do naboru. Nie jest możliwe utworzenie dodatkowej grupy w punkcie przedszkolnym, ponieważ ze względu na dużą liczbę dzieci 5-7 letnich w obwodzie szkoły, zaplanowano 4 "zerówki" i 4 klasy pierwsze co powoduje ograniczenie lokalowe dla punktu przedszkolnego.

 

Pozdrawiam,

Ewa Burzyk

Dyrektor Biura Oświaty

w Grodzisku Mazowieckim

Kategoria: Oświata

Rok z Chełmońskim
Urząd Miasta Grodzisk Mazowiecki

ul. T. Kościuszki 32A
05-825 Grodzisk Mazowiecki

(22) 755-55-34
(22) 755-20-16
tel:

(22) 755-53-27

fax:

urzad@grodzisk.pl e-mail:

Godziny Otwarcia

pn.10:00 - 19:00
wt. śr. czw. 8:00 - 16:00
pt. 7:00 - 14:00

24.07.2014 Dziś:

Zapraszamy do zadawania pytań dotyczących naszej Gminy

Skrzynka interwencyjna
Wszystkie galerie