Gmina Grodzisk Mazowiecki - Tu przyszłość jest dziś

Pytania do Burmistrza:

Wybierz kategorię lub wpisz poszukiwaną frazę:
Kategoria: Szukaj:
Pytanie: Michał, 30.4.2014

Witam W dniu wczorajszym dowiedzieliśmy się, że nas synek został przyjęty do zerówki przy szkole na Westfalla, ale w godzinach 13-18...Deklarowaliśmy we wniosku godziny 7.45-12.45. Oboje z żoną jako osoby pracujące nie jesteśmy w stanie zaprowadzać dziecka na tak późną godzinę. Zostaje świetlica, na której dziecko ma spędzić 6 godzin by następnie mieć zajęcia przez kolejne 5. A mówimy o 5 latku...Dodatkowo świetlica jest płatna,a dla dziecka jest przewidziany jeden posiłek dziennie. W związku z powyższym zdecydowaliśmy się nie podpisywać dokumentów ze szkołą. Proszę o informację czy bedą prowadzone dodatkowe rekrutacje i kiedy( do przedszkola na ul. Górną syn nie został przyjęty). Naprawdę jesteśmy rozczarowani tym co się dzieje, najpierw syn 2 lata z rzedu nie był przyjmowany do żadnego przedszkola, a teraz coś takiego...11 godzin dla dziecka w tym wieku w jednym pomieszczeiu to nie edukacja tylko zwykłe męczenie. Prosimy o informacje i pomoc w sprawie.

Panie Michale,

dzieci zakwalifikowane do klas „zerowych” w Szkole Podstawowej Nr 2 zostały przydzielone do grup przez dyrektora szkoły na podstawie liczby punktów uzyskanych w naborze. Dzieci, które uzyskały 145 i więcej punktów znalazły się w grupie porannej, pozostałe w grupie popołudniowej. W szkole będzie zorganizowana opieka nad dziećmi, których rodzice pracują. Czas pobytu dziecka powyżej 5 godzin będzie odpłatny. Podobnie jest w przedszkolach, gdzie dzieci nawet młodsze przebywają 10-11 godzin i rodzice ponoszą opłaty za każdą godzinę pobytu dziecka powyżej 5 godzin oraz za wyżywienie. Rekrutacja uzupełniająca zaplanowana jest w terminie 9-13 czerwca 2014 r. i będzie zawierała ofertę dla 126 dzieci 5-6 letnich. Gmina zapewni miejsce każdemu dziecku w tym wieku, zamieszkałemu na jej terenie.

 

Pozdrawiam,

Ewa Burzyk

Dyrektor Biura Oświaty

w Grodzisku Mazowieckim

Kategoria: Oświata
Pytanie: Małgorzata, 28.4.2014

Witam, cytuję "Budowa rozpocznie się od Kałęczyna. Do 2016 roku powinien być gotowy cały 9-kilometrowy odcinej zachodniej obwodnicy z wiaduktami nad torami PKP i mostem na gliniankami" (Bogoria, 04.2014). Widzę istotną rozbieżność deklaracji Pana Burmistrza z listą zaplanowanych inwestycji Urzędu Marszałkowskiego do roku 2016.Z początkiem bieżącego roku plan budowy obwodnicy został skreślony z listy inwestycji, również rezerwowych. Czy takie deklaracje mają pokrycie w jakiś konkretnych planach, z którymi można się zapoznać? Pytanie dodatkowa: 1/w którym miejscu są glinianki, nad którymi na być most? 2/czy plan obwodnicy jest już zatwiedzony skoro z poprzenich "zapytań do Burmistrza" można się dowiedzieć, że w związku z protestami trasa na terenie Milanówka nie została jeszcze wyznaczona? 3/czy w związku z powyższym można składać wnioski do Urzędu Marszałkowskiego o zoptymalizowanie przebiegu trasy, również pod względem kosztowym?

Pani Małgorzato!

Przepraszam za opóźnienie w odpowiedzi, spowodowane oczekiwaniem na kluczowe decyzje województwa - niestety nie czekam dłużej i odpowiadam co wiemy.

Na wstępie przypomnę, że projektowanie a następnie budowa obwodnic Grodziska  Maz. są inwestycjami wojewódzkimi i tam zapadają wszystkie kluczowe decyzje. Władze Grodziska są niejako przyśpieszaczem realizacji tych inwestycji.

Został wykonany projekt Obwodnicy Zachodniej i uzyskanie decyzji ZRID od wojewody  - brak środków finansowych na budowę, obecnie są przygotowywane materiały do złożenia wniosku o uzyskanie funduszy unijnych. Wniosek jest przygotowywany przez MZDW w Warszawie.

Forsujemy rozpoczęcie budowy obwodnicy od ronda w Kałęczynie w br. (koszt 9 mln.) Na ten cel Rada Miejska przekazała pomoc finansową w wysokości 3mil. złotych aby rozpocząć w br.

Odnośnie pytań dodatkowych:

ad1 zapraszam do urzędu pokażemy na projekcie. Urząd Miejski ul. Kościuszki 32a II p. pok. 201, tel.

22 46 346 49 w 678 lub k. 668 329 952.

ad2 dotyczy obwodnicy południowej, również inwestycji wojewódzkiej, czyli zmiany przebiegu drogi nr 719 od Turczynka po południowej stronie Milanówka i Grodziska. Prace przygotowawcze zostały przez województwo zawieszone w związku z protestem władz Milanówka.

ad3 korespondencja jest zawsze możliwa.

Pragnę Panią zapewnić, że jak najszybsze wybudowanie obwodnic Grodziska jest naszym celem priorytetowym,  Burmistrz na co dzień interweniuje u władz wojewódzkich o uzyskanie środków finansowych na ten cel.

O ile tylko zapadną konkretne decyzje o budowie natychmiast poinformujemy mieszkańców miasta i gminy.

Pozdrawiam

Pełnomocnik Burmistrza

d/s kluczowych inwestycji drogowych

Tomasz Hopko

 

Pytanie: Małgorzata, 28.4.2014

Witam Właśnie przed chwilą czytałam odpowiedzi burmistrza na temat naboru do przedszkoli i zaciekawiło mnie jedno zdanie: cyt." Na każde dziecko w niepublicznym przedszkolu przekazywana jest dotacja w wysokości 549,25 zł. miesięcznie". Proszę mi odpowiedzieć na co niepubliczne przedszkola mają przeznaczać tą sumę czy chodzi o to by rodzice dzieci, które nie dostały się do państwowego przedszkola płaciły mniej?. Skoro ceny czesnego w przedszkolach prywatnych wynoszą od ok. 800 zł w górę czy ja lub inni rodzice będziemy płacić mniej o to 549,25 zł czy po prostu prywatne przedszkola mają dodatkowy zarobek czy jeśli nie było by tego dodatku na dziecko ceny czesnego wynosiły by od ok. 1349 wzwyż. Pozdrawiam Małgorzata

Pani Małgorzato,

obowiązek dotowania niepublicznych przedszkoli, wpisanych do ewidencji placówek niepublicznych na terenie gminy, wynika z zapisów ustawy o systemie oświaty. Dotacja przekazywana jest na każde dziecko i może być przeznaczona na pokrycie wydatków bieżących związanych z prowadzeniem placówki np. wynagrodzenie kadry, zakup wyposażenia w tym pomocy dydaktycznych, wydatki eksploatacyjne itd. Przedszkola mają obowiązek rozliczyć się z otrzymanej dotacji za każdy rok, a wydatki podlegają kontroli.

Przekazana dotacja jest jednym ze źródeł finansowania działalności, drugim źródłem jest czesne od rodziców. Jeśli rodzic płaci 800 zł. oznacza to, że na opiekę przedszkolną każdego dziecka przeznaczana jest kwota ponad 1300 zł.

 

Pozdrawiam,

Ewa Burzyk

Dyrektor Biura Oświaty

w Grodzisku Maz.

Kategoria: Oświata
Pytanie: Andrzej, 25.4.2014

Witam, Szanowni Państwo, na wstępie pragnę podziękować za udzielenie odpowiedzi na moje pytanie, jednakże odpowiedź jest całkowicie nie na temat. W związku z tym zapytam raz jeszcze. W aktualnościach z dnia 17 lutego 2014 zamieszczonych na stronach urzędu możemy przeczytać miedzy innymi: "Chcemy oczyścić i przygotować teren, tak by latem mieszkańcy gminy mogli zrelaksować się tu w czasie upałów. Chcielibyśmy urządzić plażę z kąpieliskiem lub fontannami. Na razie trwa dopracowywanie szczegółów, by wybrać najlepszą koncepcję- mówi burmistrz Grzegorz Benedykciński." i dodatkowo" "Plaża powinna powstać jeszcze w tym roku, aby stworzyć alternatywę dla Stawów Goliana" W nawiązaniu do powyższych informacji moje pytanie brzmi: Czy w tym roku (2014 r.) powstanie kąpielisko zlokalizowane na stawach Walczewskiego??? Mam nadzieje że odpowiedź na to proste pytanie nie będę czekał ponad miesiąc. pozdrawiam. Andrzej

Szanowny Panie Andrzeju,

informuję, że po przeprowadzeniu szczegółowej analizy przedprojektowej połączonej z badaniem parametrów wody musieliśmy zmienić koncepcję dotyczącą otwartego wodnego placu zabaw oraz kąpieliska, gdyż parametry wody nie dają takiej możliwości. Wodny plac zabaw jest projektowany przy basenie przy ul. Montwiłła. Jednocześnie prowadzone są prace przygotowawcze związane z przygotowaniem kąpieliska otwartego we wsi Adamów na jeziorku powyrobiskowym.

Z poważaniem

Stanisław Olkowski, Kierownik Obsługi Inwestycyjno-Technicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki

Pytanie: Roman , 25.4.2014

Czy wie Pan ze setki 3 latkow nie dostaly sie w tym roku do przedszkoli na rok 2014/2015 z tego wzgledu ze nie pochodza z rozbitych rodzin (wiec nie maja dodatkowych punktow)? Jak to wyglada wzgledem zachecania rodzin do osiedlania? czy tak ma wygladac wspieranie rodzin w najlepszej gminie? Nie mozna nam jednoczesnie zabierac podatkow (wiec na prywatne nas nie stac) i nie zadbac o miejsca w przedszkolu; albo-albo. co my teraz mamy zrobic??zrezygnowac z pracy czy wyprowadzic sie?

Panie Romanie,

o ostatecznych wynikach rekrutacji będziemy mogli mówić dopiero po 27 czerwca. Aktualnie znamy listy dzieci zakwalifikowanych (389 dzieci) i niezakwalifikowanych (270 dzieci), natomiast po potwierdzeniu woli zapisu przez rodziców, w dniu 9 maja br. poznamy listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych. To pozwoli określić liczbę wolnych miejsc do rekrutacji uzupełniającej, zaplanowanej w terminie 9-13 czerwca. Jej wyniki poznamy właśnie 27 czerwca.

Wstępne dane wskazują wolne miejsca głównie dla 5-6 latków, natomiast kilkanaście miejsc dla 3-4 latków pozostaje w punkcie przedszkolnym w Natolinie oraz przy Szkole Podstawowej w Izdebnie Kościelnym.

Niestety aktualnie nie mamy możliwości zapewnić miejsca w przedszkolu dla każdego chętnego 3-latka. Być może w przyszłym roku sytuacja będzie lepsza, ponieważ wszystkie 6-latki trafią do szkół podstawowych i ustąpią miejsca młodszym dzieciom. Ponadto, od września 2015 roku przepisy oświatowe zobowiązują gminę do zapewnienia każdemu 4-latkowi miejsca w przedszkolu.

 

Pozdrawiam,

Ewa Burzyk

Dyrektor Biura Oświaty

w Grodzisku Maz.

Kategoria: Oświata

Rok z Chełmońskim
Urząd Miasta Grodzisk Mazowiecki

ul. T. Kościuszki 32A
05-825 Grodzisk Mazowiecki

(22) 755-55-34
(22) 755-20-16
tel:

(22) 755-53-27

fax:

urzad@grodzisk.pl e-mail:

Godziny Otwarcia

pn.10:00 - 19:00
wt. śr. czw. 8:00 - 16:00
pt. 7:00 - 14:00

18.09.2014 Dziś:

Zapraszamy do zadawania pytań dotyczących naszej Gminy

Skrzynka interwencyjna
Wszystkie galerie