Gmina Grodzisk Mazowiecki - Tu przyszłość jest dziś

27września2011
Grodzisk Mazowiecki dba o rodziny, pomysłami zaraża polskie samorządy

Grodzisk Mazowiecki dba o rodziny, pomysłami zaraża polskie samorządy

,,Polska dla rodziny. Karta Dużej Rodziny w miastach i gminach” pod takim hasłem odbyła się 26 września z inicjatywy Grodziska Mazowieckiego i Związku Dużych Rodzin Trzy Plus ogólnopolska konferencja i debata na temat pomocy współczesnej rodzinie wielodzietnej. Honorowy patronat nad spotkaniem objęli: Prezydent RP Bronisław Komorowski i Kardynał Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski.

Konferencję poprzedził występ młodych muzyków.

Podczas spotkania Prezydenta Bronisława Komorowskiego reprezentowała żona Anna Komorowska, dla której jak mówiła uczestnictwo w spotkaniu było zaszczytem i wyróżnieniem. Anna Komorowska zwracała uwagę na potrzebę promowania polityki prorodzinnej w Polsce. -Bardzo się cieszę, że głos osób opowiadających się za wsparciem rodziny jest coraz bardziej wyraźny- mówiła Anna Komorowska. -Cieszy każda inicjatywa, która rodzinę wzmacnia i jej pomaga. Z sentymentem wspominamy z mężem zeszłoroczną wizytę w Grodzisku Mazowieckim i spotkanie z rodzinami wielodzietnymi- dodała żona Prezydenta RP. -Cieszę się, że inicjatywa, jaka wyszła z Grodziska Mazowieckiego rozprzestrzenia się- podkreśla Anna Komorowska.

Gości powitali gospodarze konferencji: burmistrz Grodziska Mazowieckiego Grzegorz Benedykciński i Joanna Krupska, prezes Związku Dużych Rodzin Trzy Plus.

Prezydent Bronisław Komorowski, który nie mógł uczestniczyć w spotkaniu przesłał list na ręce burmistrza Grodziska Mazowieckiego Grzegorza Benedykcińskiego i Joanny Krupskiej, prezesa Związku Dużych Rodzin Trzy Plus. -Ja sam jako ojciec pięciorga dzieci staram się jak najaktywniej uczestniczyć w wychowywaniu dzieci i wiem, jak trudno pogodzić rodzicielstwo z pracą. Z najwyższym szacunkiem odnoszę się do tych rodziców, którzy z własnego wyboru całkowicie poświęcają się prowadzeniu domu i wychowaniu kilkorga dzieci. Znakomitym przykładem prostego lecz skutecznego instrumentu ułatwiającego codzienne funkcjonowanie rodzin wielodzietnych jest samorządowa Karta Dużej Rodziny. Gratuluję odwagi i dalekowzroczności włodarzom Grodziska Mazowieckiego, gdzie karta funkcjonuje od 2009 roku ale także samorządowcom z Bielska Białej, Gdańska, Łowicza, Sandomierza, Tychów, Wrocławia i Żabiej Woli.- czytamy w liście przesłanym przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Polityka prorodzinna budzi ogromne zainteresowanie o czym świadczy frekwencja podczas spotkania.

Konferencję zorganizowali: ogólnopolski Związek Dużych Rodzin Trzy Plus i samorząd Grodziska Mazowieckiego. Burmistrz Grzegorz Benedykciński apelował do innych miast i gmin o wprowadzanie Kart Dużych Rodzin. Karta Dużej Rodziny pozwala rodzinom wielodzietnym korzystać ze zniżek.- To dla nas ogromna pomoc w codziennym życiu- mówi Joanna Krupska. -Karta Dużej Rodziny to ważny instrument w polityce rodzinnej w Polsce- dodaje Joanna Krupska. -Instrument ten leży w Państwa rękach, mamy nadzieję, że zainteresujecie się Państwo tym pomysłem i karty będą funkcjonowały wszędzie.

Swoimi doświadczeniami dzielili się między innymi Raul Sanches, sekretarz generalny Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Dużych Rodzin i Isabella Menichini, dyrektor Agencji Rodziny w samorządzie Parmy.

Karty Dużej Rodziny to zniżki dla rodzin wielodzietnych. Zniżki do obiektów sportowych, do kin, teatrów, na zajęcia pozalekcyjne, czy przejazdy komunikacyjne- dodała prezes Związku Dużych Rodzin Trzy Plus. -Cała historia rozpoczęła się w moim gabinecie- mówił burmistrz Grodziska Mazowieckiego Grzegorz Benedykciński, który jak podkreślał na początku był dość sceptycznie nastawiony do tego pomysłu. -Bałem się o budżet gminy. Minęły dwa lata kiedy karta funkcjonuje. Dziś mogę powiedzieć, że to niewielkie pieniądze w skali budżetu ale wielka radość- dodał szef grodziskiego ratusza. -Chcemy namawiać samorządy, żeby wprowadzały Karty Dużych Rodzin- dodał rozpoczynając spotkanie burmistrz Grzegorz Benedykciński.

-Karta Dużej Rodziny to pomoc samorządu ale też ogromna dla nas satysfakcja- mówił Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego.

Konferencję zaszczycił swoją obecnością Kardynał Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski. - Bardzo serdecznie dziękuję za zorganizowanie tego spotkania- mówił Kardynał Kazimierz Nycz. -Kartę Dużej Rodziny trzeba wprowadzać w innych miastach i gminach. Dla mnie największą radością i powodem do gratulacji jest to, że dzisiaj jest tutaj ogromna frekwencja!-. Metropolita Warszawski przypominał, że kościół w swym nauczaniu o rodzinie mówi bardzo dużo. -Wszystkim nam zależy, żeby rzeczywistość wokół rodziny uczynić lepszą, skuteczniejszą.

-Uczestnictwo w spotkaniu to dla mnie ogromna radość- mówiła Anna Komorowska.

Gdyby rzeczywiście udało się w Polsce osiągnąć ponadpartyjny konsensus jeśli chodzi o sprawy rodziny, w działaniach państwa, samorządu, kościoła, działaniach pozarządowych to najważniejsza sprawa, jaką mamy do wykonania- podkreślił Kardynał Kazimierz Nycz. Karta Dużej Rodziny jest próbą praktycznego zastosowania zasad zawartych w Karcie Praw Rodziny opublikowanej przez Stolicę Apostolską w 1983 roku. Bogu dzięki i chwała tym, którzy podejmują się wprowadzania Karty Dużej Rodziny! Problemy demografii możemy rozwiązać skuteczną polityką rodzinną- dodał Kardynał Kazimierz Nycz.

Konferencję swoim patronatem objęli: Prezydent RP Bronisław Komorowski i Kardynał Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski.

Konferencji towarzyszył apel skierowany do polskich samorządów o wprowadzanie Kart Dużej Rodziny. Frekwencja podczas konferencji była ogromna, co pokazało wagę tematu wspierania rodzin wielodzietnych. Grodzisk Mazowiecki, współorganizator konferencji szczyci się nie tylko znakomitymi osiągami ekonomicznymi i skutecznym zarządzaniem ale też dialogiem i współpracą z rodzinami, wspieraniem ich.

Samorządowcy wzięli udział w panelu dyskusyjnym.

Na terenie gminy jest ponad 760 dużych rodzin z czego 621 to rodziny z trójką dzieci. -Grodzisk Mazowiecki to miejsce, w którym warto zamieszkać i rozwijać swoje pasje- mówi Aneta Caban, odpowiedzialna za promocję miasta i gminy. J&A Media

Oprócz Grodziska Mazowieckiego Karta Dużej Rodziny funkcjonuje także między innymi w sąsiedniej Żabiej Woli.

Galeria

Film z konferencji Karta Dużej Rodziny

Dodane załącznikiUrząd Miejski

Kalendarz imprez

Pytania do Burmistrza

Sonda

Galerie Zdjęć

Urząd Miasta Grodzisk Mazowiecki

ul. T. Kościuszki 32A
05-825 Grodzisk Mazowiecki

(22) 755-55-34
(22) 755-20-16
tel:

(22) 755-53-27
fax:

urzad@grodzisk.pl e-mail:

Godziny otwarcia

pn.9:00 - 18:00
wt. śr. czw. 8:00 - 16:00
pt. 8:00 - 15:00


Godziny otwarcia kasy:

pn.9:00 - 17:00
wt. śr. czw. 8:00 - 15:00
pt. 8:00 - 14:00

17.12.2017 Dziś:

Zapraszamy do zadawania pytań dotyczących naszej Gminy

Skrzynka interwencyjna

Czy podoba się Państwu Centrum Informacji Turystycznej – Poczekalnia PKP po zmianie aranżacji?

Tak

głosy: 530 (68.92%)

Nie

głosy: 159 (20.68%)

Nie wiem

głosy: 80 (10.40%)

Wszystkie galerie