Gmina Grodzisk Mazowiecki - Tu przyszłość jest dziś

13lipca2017
Powstaną drogi rowerowe i parkingi

Powstaną drogi rowerowe i parkingi

W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych samorządy podpisały umowy na ponad 330,8 mln zł dofinansowania unijnego. Za te pieniądze powstaną m.in. miejsca w żłobkach, drogi rowerowe i parkingi P+R.

W wyniku wspólnych działań w ramach porozumienia o współpracy gmin metropolii w perspektywie finansowej UE 2014-2020 zawartego w lutym 2014 r., dotychczas zostało podpisanych 47 umów projektowych na łączną kwotę dofinansowania 330,8 mln zł. Projekty są realizowane indywidualnie przez gminy, bądź w ramach partnerstw zawiązywanych na potrzeby realizacji wspólnych działań. Należy również wspomnieć, że do beneficjentów realizujących wspomniane projekty należą także prężnie działające na obszarze metropolii warszawskiej organizacje pozarządowe oraz przedsiębiorcy prywatni.

ZIT_1

Inwestycje Warszawy i 39 podwarszawskich gmin realizowane są dzięki funduszom europejskim o wartości ponad 165 mln euro z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 w ramach instrumentu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Ta specjalna pula unijnych pieniędzy pomaga samorządom metropolii warszawskiej w kształtowaniu ważnych dla mieszkańców aspektów życia, takich jak transport publiczny, edukacja czy rozwój gospodarczy. Fundusze te umożliwiają także ściślejszą współpracę Warszawy i gmin aglomeracji maksymalnie wykorzystującą ich potencjał i atuty.

 

Gmina Grodzisk Mazowiecki jako jedna z podwarszawskich gmin pozyskała środki unijne na realizację budowy ścieżek rowerowych, parkingu wielopoziomowego przy ul. Żydowskiej i parkingu naziemnego przy ul. Piaskowej. Projekt budowy ścieżek rowerowych realizowany będzie z  6 gminach Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego: Grodzisk Mazowiecki jako Lider projektu i partnerzy: gmina Michałowice, Milanówek, Podkowa Leśna, Pruszków oraz Żyrardów.  Łącznie powstanie ok 36 km tras rowerowych o charakterze komunikacyjnych (w tym ok 10 km w gminie Grodzisk Maz), które umożliwią bezpieczny dojazd rowerem m.in. do węzłów komunikacyjnych PKP i PKS oraz poprawią skomunikowanie z gminami ościennymi. Gmina Grodzisk Mazowiecki pozyskała ok. 10 mln zł na budowę ścieżek rowerowych, a na budowę parkingów ok. 18 mln. zł.  Oba projekty realizowane są w partnerstwie z gminami ZIT WOF.

rowery_1

parkuj i jedz

 

Z miękkich projektów Gmina Grodzisk Mazowiecki będzie realizowała dwa projekty unijne. Pierwszy realizowany w partnerstwie  z 7 gminami należącymi do ZIT WOF. W ramach projektu zostanie przeprowadzony cykl zajęć dla uczniów z wykorzystaniem Centrum Nauki Kopernik (laboratoria, wystawy stałe i czasowe). Dzieci ze szkół podstawowych ( SP nr 1 i 2) i gimnazjum nr 3 wezmą udział w zajęciach dodatkowych z wykorzystaniem nowych narzędzi edukacyjnych i informatycznych. Wezmą również udział w zajęciach terenowych i zrealizują projekty edukacyjno-badawcze. Całkowita wartość dofinansowania wynosi ok. 300 tyś. zł . Drugi projekt skierowany do 3 szkół gimnazjalnych nakierowany będzie na działania stricte doradczo-edukacyjne np. wyposażenie trzech Punktów Informacji i Kariery, wynagrodzenie doradców Punktu informacji i Kariery, wycieczka zawodoznawcza. Projekt również realizowany w partnerstwie z 9 gminami i Uniwersytetem Warszawskim. Wartość dofinansowania wynosi ok. 37 tyś zł.

edukacja ogolna

zit zlobki

doradztwo zit

 

Szczegóły dostępne na www.omw.um.warszawa.pl


Urząd Miejski

Kalendarz imprez

Pytania do Burmistrza

Sonda

Galerie Zdjęć

Urząd Miasta Grodzisk Mazowiecki

ul. T. Kościuszki 32A
05-825 Grodzisk Mazowiecki

(22) 755-55-34
(22) 755-20-16
tel:

(22) 755-53-27
fax:

urzad@grodzisk.pl e-mail:

Godziny otwarcia

pn.9:00 - 18:00
wt. śr. czw. 8:00 - 16:00
pt. 8:00 - 15:00


Godziny otwarcia kasy:

pn.9:00 - 17:00
wt. śr. czw. 8:00 - 15:00
pt. 8:00 - 14:00

21.11.2017 Dziś:

Zapraszamy do zadawania pytań dotyczących naszej Gminy

Skrzynka interwencyjna

Czy podoba się Państwu Centrum Informacji Turystycznej – Poczekalnia PKP po zmianie aranżacji?

Tak

głosuj głosy: 442 (69.83%)

Nie

głosuj głosy: 123 (19.43%)

Nie wiem

głosuj głosy: 68 (10.74%)

Wszystkie galerie