Gmina Grodzisk Mazowiecki - Tu przyszłość jest dziś

Obwodnica i Autostrada

Obwodnica Zachodnia Grodziska Mazowieckiego

W związku z dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców gminy Grodzisk Mazowiecki sytuacją formalno-prawną oraz postępami nad przygotowaniami dokumentacji dotyczącej budowy obwodnicy zachodniej Grodziska Mazowieckiego, przedstawiamy Państwu aktualne informacje na temat tej inwestycji. Poniżej znajdują się wszystkie akutalności dotyczące obwodnicy jak również dokumenty dotyczące przebiegu inwestycji.

Warto przypomnieć, że inwestorem jest Marszałek Województwa Mazowieckiego, w imieniu którego działa Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich. Ponieważ najbardziej na tej inwestycji zależy mieszkańcom naszej gminy, dlatego też od samego początku bardzo mocno zaangażowali się, w proces inwestycyjny, pracownicy Urzędu Miejskiego w Grodzisku Mazowieckim. Swoją wiedzą merytoryczną czy doświadczeniem oraz wypracowanymi ścieżkami cały czas wspomagają zarówno pracowników Marszałka, jak i projektantów w celu maksymalnego przyspieszenia uzyskiwania decyzji. Niejednokrotnie pracownicy Urzędu Miejskiego przewozili pomiędzy poszczególnymi instytucjami dokumenty w celu skrócenia czasu niezbędnego na korespondencję urzędową czy opiniowanie przez poszczególne instytucje biorące udział w procesie inwestycyjnym.

rondo przy A2

Budowa obwodnicy ma charakter ponadregionalny co oznacza w praktyce, że z jednej strony stanowi odciążenie dotychczasowego układu komunikacyjnego gminy Grodzisk Mazowiecki i stworzy możliwość lokalizacji nowoczesnego, międzynarodowego biznesu, z drugiej strony - będzie stanowiło uzupełnienie układu drogowego, komunikującego północ i południe kraju. Droga wojewódzka nr 579 jest tak naprawdę pierwszą istotną drogą o przebiegu północ - południe na zachód od Warszawy, która łączy ze sobą dwie duże drogi krajowe tj. autostradę A2, czy drogę nr 92 relacji Warszawa - Poznań oraz drogę nr 8 relacji Białystok - Wrocław, która jest akutalnie podnoszona do kategorii drogi ekspresowej. W obecnym stanie technicznym doga wojewódzka nr 579 oraz jej przbieg przez centrum miasta powoduje dratyczne pogorszenie warunków jazdy nie tylko na tej dordze, ale też okolicznych dróg.

Wybudowanie obwodnicy zachodniej Grodziska Mazowieckiego, przyczyni się nie tylko do poprawy bezpieczeństwa użytkowników oraz mieszkających w pobliżu mieszkańców, ale także do porawy komunikacyjnej miasta oraz istniejących zakłądów przemysłowych, które są zlokalizowane w pobliżu planowanego jej przebiegu.

 


Autostrada

28 maja 2012 miało miejsce oficjalne otwarcie odcinka D autostrady A2-  Grodzisk Mazowiecki, a od 7 czerwca mieszkańcy Grodziska mogli się już cieszyć pełnym połączeniem autostradowym z Warszawą i Berlinem.

Odcinek D o długości ponad 17 km przebiega przez powiat grodziski oraz pruszkowski i jest podzielony na dwie części. Pozwolenia na budowę obu fragmentów wojewoda mazowiecki podpisał 12 i 19 sierpnia 2010 r. Autostrada A2 Stryków- Konotopa w województwie mazowieckim jest podzielona na trzy części: odcinek C (gminy Wiskitki, Baranów, Jaktorów) – pozwolenie na budowę wydano 12 i 14 października 2010 r., odcinek środkowy D, odcinek E (powiat pruszkowski) – pozwolenie na budowę wydano 5 października 2010 r.
Pozwolenie na użytkowanie – 21 maja 2012 r. GDDKIA wystąpiła też o pozwolenie na użytkowanie do łódzkiego inspektora nadzoru budowlanego w sprawie odcinka A i B.
27 maja, Jaromir Grabowski, mazowiecki inspektor nadzoru budowlanego wydał decyzję w sprawie pozwolenia na użytkowanie ponad 17 kilometrowego odcinka D autostrady A2.

Odcinek autostrady A2, przebiegający przez gminę Grodzisk został oddany jako jeden z pierwszych na odcinku Stryków- Konotopa.

 

mapa obwodnicy zachodniej
Przebieg obwodnicy zachodniej

AKTUALNOŚCI:

Obwodnica Zachodnia - uwagi do oceny oddziaływania na środowisko (10.01.2018 r)

Obwodnica Zachodnia - ZRID (2017)

Obwodnica Zachodnia _ aktualizacja i uzgodnienie projektu (19.02.2017 r. )

Obwodnica Zachodnia - droga do decyzji środowiskowej (04.06.2016 r.)

Obwodnica Zachodnia Grodziska Mazowieckiego (08.12.2015r.)

Komunikat w sprawie obwodnicy (03.12.2105r.)

Priorytetowe inwestycje dla Mazowsza

Grodziska obwodnica priorytetem Mazowsza

Najnowsze informacje o Obwodnicy Zachodniej
/Bogoria październik 2014/

Dobiega końca projektowanie obwodnicy zachodniej

Węzeł Wiskitki oddany. Będzie luźniej na grodziskich drogach.

Grodzisk Mazowiecki połączony autostradą A2 ze stolicami Polski i Niemiec

Odcinek D autostrady A2 oddany do użytku

Realizacja grodziskiego odcinka autostrady A2 bez opóźnień

Obwodnica zachodnia wyznaczona palikami

Realizacja grodziskiego odcinka autostrady A2 bez opóźnień / galeria zdjęć

Powstaje projekt realizacyjny obwodnicy zachodniej Grodziska Mazowieckiego

Pierwsze łopaty pod budowę A2 zostały wbite

Rusza budowa autostrady A2

Grodziski odcinek A2 ma komplet pozwoleń na budowę

Ruszy modernizacja “Schetynówek”

Jest pozwolenie na budowę grodziskiego odcinka A2

Interaktywna mapa docelowego układu autostrady A-2 i dróg ekspresowych  w województwie mazowieckim

Galeria


Urząd Miejski

Kalendarz imprez

Pytania do Burmistrza

Sonda

Galerie Zdjęć

Urząd Miasta Grodzisk Mazowiecki

ul. T. Kościuszki 32A
05-825 Grodzisk Mazowiecki

(22) 755-55-34
(22) 755-20-16
tel:

(22) 755-53-27
fax:

urzad@grodzisk.pl e-mail:

Godziny otwarcia

pn.9:00 - 18:00
wt. śr. czw. 8:00 - 16:00
pt. 8:00 - 15:00


Godziny otwarcia kasy:

pn.9:00 - 17:00
wt. śr. czw. 8:00 - 15:00
pt. 8:00 - 14:00

18.02.2018 Dziś:

Zapraszamy do zadawania pytań dotyczących naszej Gminy

Skrzynka interwencyjna

Czy podoba się Państwu Centrum Informacji Turystycznej – Poczekalnia PKP po zmianie aranżacji?

Tak

głosy: 530 (68.92%)

Nie

głosy: 159 (20.68%)

Nie wiem

głosy: 80 (10.40%)

Wszystkie galerie